O monetach i robercie

Monety z wizerunkiem roberta lewandowskiego

Pomysł na monety z Robertem Lewandowskim powstał w 2020 roku. Mennica Gdańska jako jedyna na świecie otrzymała prawa do emitowania monet kolekcjonerskich z wizerunkiem Roberta Lewandowskiego.

30 marca 2022 roku odbyła się premiera pierwszych monet z serii.

Srebrne monety kolekcjonerskie charakteryzują się bardzo wysokim reliefem oraz ciekawymi dodatkami, takimi jak porcelanowa wstawka w kształcie piłki. Każda moneta zapakowana jest wraz z certyfikatem autentyczności w eleganckie pudełko. Kolekcjonerskie monety charakteryzują się również limitowanym nakładem, podkreślającym ich wyjątkowość. Nakład każdej srebrnej monety 2 oz wynosi 3000 sztuk, monety 1 kg – 200 sztuk. Nakłady nigdy nie będą zwiększone.

Monety z Robertem Lewandowskim są pełnoprawnymi monetami – posiadają nominał i gwarancję rządu. Z uwagi na prawo polskie, jedynie Narodowy Bank Polski posiada możliwość emitowania monet z walutą wyrażoną w złotówkach. Z tego powodu nasze monety posiadają nominał wyrażony w dolarach nowozelandzkich, a gwarancję ich prawdziwości i legalności zapewnia rząd wyspy Niue. Zwierzchnikiem tej wyspy jest głowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, dlatego na awersie monet muszą znajdować się napisy w języku angielskim.

W serii ukażą się wersje:

  • Srebrna, 2 oz Ag – 6 monet
  • Srebrna, 1 kg Ag – 4 monety
  • Złota, 1/10 oz i 1 oz Au – 6 monet
  • Srebrna, 1 oz i 2 oz Ag BU – 6 monet
  • Srebrna, 3 oz moneta 3D Ag – 1 moneta

Plan emisyjny (może ulec zmianie)

Talent

2022

Zwycięzca

2023

Król Strzelców

2024

Rekordzista

2025

Kapitan

2025

Najlepszy piłkarz

2026

Robert Lewandowski

Robert Lewandowski to obecnie jeden z najlepszych piłkarzy na świecie i jeden z najlepszych środkowych napastników w historii. Jest kapitanem reprezentacji Polski, a na co dzień (od 2022 roku) występuje w barwach klubu FC Barcelona.

Do 2022 r. grał w Bayern Monachium, z którym od 2014 roku zdobył 7 razy mistrzostwo Niemiec, 5-krotnie zostając Królem Strzelców.

Lewandowski jest najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Polski – dla biało-czerwonych strzelił już ponad 50 goli.

W 2006 roku podpisał umowę z Zniczem Pruszków, który wtedy plasował się w trzeciej lidze. Po dołączeniu Lewandowskiego do zespołu Znicz Pruszków awansował do drugiej ligi. Dwa lata później został sprzedany do Lecha Poznań. Zadebiutował w Ekstraklasie, a w 2009 znalazł się na 32. miejscu listy „50 najbardziej obiecujących zawodników do lat 23.”, sporządzonej przez brytyjski dziennik „The Times”. Wystąpił łącznie w 82 oficjalnych spotkaniach Lecha i strzelił w nich 41 bramek. W 2010 został zawodnikiem Borussii Dortmund, w barwach której zdobył 2 razy mistrzostwo Niemiec, koronę króla strzelców Bundesligi i dotarł do finału Ligi Mistrzów UEFA. W 2014 przeniósł się do Bayernu Monachium, gdzie przekroczył barierę 250 goli w Bundeslidze, dokonując tego najszybciej w historii.

W 2020 został królem strzelców we wszystkich rozgrywkach, w których występował. W 2021 sięgnął z Bayernem po klubowe mistrzostwo świata, a sam został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju.

Sukcesy Roberta Lewandowskiego

Jeden z pięciu polskich piłkarzy – zdobywców Pucharu Europy,

drugi najlepszy strzelec w historii Bundesligi,

najskuteczniejszy obcokrajowiec w Bundeslidze,

rekordzista pod względem goli strzelonych w jednym sezonie Bundesligi (41 bramek),

trzeci najlepszym strzelec w historii Ligi Mistrzów UEFA,

rekordzista pod względem liczby występów w reprezentacji Polski,

najlepszy strzelec w historii reprezentacji Polski,

jedyny polski piłkarz, który zdobywał bramki podczas trzech turniejów finałowych mistrzostw Europy,

jedyny Polak w historii, który otrzymał nagrody Piłkarza Roku FIFA i Piłkarza Roku UEFA, a także Europejski Złoty But,

najbardziej utytułowany polski piłkarz w historii,

zapisany jest w księdze rekordów Guinnessa poprzez zdobycie pięciu goli w ciągu dziewięciu minut,

dziewięciokrotny zwycięzca tytułu „piłkarz roku” w plebiscycie „Piłki Nożnej”,

dwukrotny zwycięzca plebiscytu „Przeglądu Sportowego”,

najlepszy strzelec na świecie 2020,

najlepszy sportowiec roku 2020 wśród mężczyzn według Światowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej APIS,

najbardziej wpływowy człowiek w polskim sporcie według magazynu „Forbes”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie Polski na arenie międzynarodowej”.